CloseOption Knowledgebase

Co to jest zdecentralizowana giełda?  

.

Wymiana zdecentralizowana (DEX) to platforma na rynku kryptowalut, która umożliwia traderom bezpieczne przeprowadzanie transakcji bez pośrednika. Transakcje przeprowadzane są w sieci peer-to-peer, dzięki czemu w proces handlu zaangażowani są tylko nadawca i odbiorca. To oznacza, że nadawca nie musi przenosić swoich aktywów ze swojego portfela do portfela giełdowego, aby dokonać przelewu. Poprzez ten bezpośredni transfer, ryzyko manipulacji ceną lub wash trading (tj. sytuacja, w której przedsiębiorca jednocześnie sprzedaje i kupuje aktywa, aby manipulować ich podażą i popytem) jest wyeliminowane. Jednak DEX nadal ma pewne cechy scentralizowane. Na przykład, przedsiębiorcy nadal muszą składać swoje zamówienia na platformie, która jest kontrolowana przez centralny organ, który może zamrozić fundusze klientów. W tym artykule omówimy funkcje DEX-ów i porównamy DEX-y i CEX-y.

Jak Wymiana zdecentralizowana działa?

Liczba zdecentralizowanych giełd zwiększa się dzięki ich rosnącej popularności; CoinMarketCap wymienia 78 DEX-ów, z UniSwap i PancakeSwap posiadającymi największy wolumen i udział w rynku. Pierwsza generacja DEX-ów działała jak scentralizowane giełdy (CEX). Wykorzystywały księgi zamówień, które zawierały wszystkie otwarte zlecenia kupna i sprzedaży. Rozkład zleceń określał głębokość rynku i cenę danego aktywa. Ale ostatnie DEX-y uzyskały specjalistyczne instrumenty finansowe i modele handlowe. Na przykład, UniSwap (wersja 3) wykorzystuje Automated Liquidity Protocol (ALP) model, który pozwala użytkownikom stać się dostawcami płynności. Innymi słowy, różni przedsiębiorcy łączą swoje pieniądze, aby stworzyć fundusz potrzebny do realizacji zleceń określonego aktywa.

Różnorodność DEX-ów może powodować poślizg cenowy, który zdarza się zwłaszcza w przypadku dużych zleceń i skutkuje płaceniem za zakup danego aktywa więcej niż wcześniej oczekiwano. Jeśli poślizg jest wyeliminowany, przedsiębiorca może kupić składnik aktywów po najlepszej możliwej cenie, wykorzystując swój dostępny kapitał. Agregatory DEX są opracowywane w celu rozwiązania tego problemu. Na przykład, 1inch Exchange agreguje płynność w różnych DEX-ach, lub DeversiFi agreguje płynność zarówno z DEX-ów jak i CEX-ów, co z kolei przyspieszy wymagany czas realizacji zlecenia.

.

DEX vs CEX.

Opłaty transakcyjne w Wymianie zdecentralizowanej

Jedną z pierwszych rzeczy, która przyciąga uwagę traderów jest opłata transakcyjna. CEX-y pobierają procent od każdej transakcji przeprowadzonej na ich platformach oprócz opłaty transakcyjnej sieci blockchain. Binance CEX, na przykład, pobiera 0,5% opłaty za natychmiastowe kupno/sprzedaż za jednego Bitcoina, co przy jego obecnej cenie rynkowej (30.000$ w dniu 21/07/2021) kosztowałoby tradera 150 dolarów. DEXy natomiast pobierają jedynie opłatę za gaz (0,05 do 1$) za potwierdzenie każdej transakcji w sieci blockchain.

Weryfikacja konta w decentralnej giełdzie

CEX-y wymagają od użytkowników weryfikacji ich tożsamości i ograniczają kwotę wypłaty dla kont, które nie zostały zweryfikowane. Ta polityka jest określana jako Know Your Customer (KYC). Taka polityka może ulec zmianie z dnia na dzień; CEX może ogłosić, że nie będzie już świadczył usług dla użytkowników z danego kraju lub że aktywa zostaną usunięte z listy aktywów giełdy i nie będą już wspierane. 

.

Problemy techniczne w Decentralized Exchange

Stosują również politykę logowania, która zezwala na logowanie użytkowników tylko z ograniczonego zakresu IP, tworząc przeszkodę dla użytkowników, którzy nie mają dostępu do statycznego adresu IP. CEX-y uzyskują takie polityki, aby zapobiec praniu pieniędzy. Wręcz przeciwnie, DEX-y są bardziej anonimowe, a użytkownicy mogą rozpocząć handel w zasadzie po zalogowaniu się na swoje konta. Rola centralnego organu jest również zminimalizowana i nie ma trzeciej strony zaangażowanej w transakcje, a proces handlowy byłby całkiem autonomiczny. 

.

Bezpieczeństwo i ochrona w Decentralized Exchange

Obecność trzeciej strony z centralnym serwerem autorytatywnym zwiększa również ryzyko bezpieczeństwa aktywów traderów. To znaczy, atak hakerski na serwer CEX może spowodować ogromne straty w kapitale użytkowników. W przeciwieństwie do tego, na platformach DEX, ponieważ transakcje bezpośrednio rezydują w sieci blockchain i nie ma średnich centralnych serwerów, ryzyko ataku hakera jest prawie wyeliminowane. Ponadto awarie serwerów lub częste aktualizacje, które są znanymi problemami dla użytkowników CEX i mogą kosztować ich duże możliwości finansowe, nie będą problemem dla użytkowników DEX.

Wygoda w Wymianie zdecentralizowanej

Interfejs użytkownika (UI) jest czynnikiem, który stawia DEX-y w gorszej sytuacji niż CEX-y. CEX-y korzystają z przyjaznego interfejsu, który upraszcza proces handlowy dla użytkowników, pomagając początkującym odnaleźć się na platformie. Istnieją również różne wbudowane komponenty, które ułatwiają składanie zamówień w CEX-ach. Funkcje te pozwalają użytkownikom ustawić limity sprzedaży/kupna, Stop Loss (SL), Take Profit (TP), alarmy, itp. Ponadto, popularne CEX-y mają zespół wsparcia 24/7, który prowadzi swoich użytkowników, jeśli coś jest nie tak z ich kontami. W przeciwieństwie do nich, DEX nie są ozdobione graficznymi projektami, a UI może być mylące dla początkujących. Funkcje dostępne w CEX mogą nie być dostępne w DEX. W rezultacie, praca z takim UI może być wymagająca. Oczywiście, jest to spowodowane względną nowością DEXów, a przyszłe ulepszenia z pewnością poprawią doświadczenie handlowe na tych platformach.

Wniosek 

 Zdecentralizowane giełdy mają przed sobą świetlaną przyszłość, ponieważ ich wady (takie jak niższa płynność i wolniejszy czas realizacji w porównaniu do giełd scentralizowanych) są nadrabiane przez nowe protokoły i modele handlowe. Powinieneś zobaczyć, który z nich bardziej Ci odpowiada. Jeśli jesteś nowy na rynku kryptowalut i chcesz postawić stopę na solidnym gruncie, lepiej zacznij od scentralizowanych giełd i przetestuj rynek. Następnie, w miarę poszerzania swojej wiedzy i doświadczenia, możesz przejść do giełd zdecentralizowanych. Niemniej jednak, jeśli CEX wyboru nie wykazuje pożądanego składnika aktywów lub ma ścisłą politykę członkostwa z regionu, można bezpośrednio przejść DEXs. A w przypadku, gdy jesteś już zaznajomiony z rynkiem i masz pewne doświadczenie handlowe, możesz pominąć prowizje stron trzecich i cieszyć się doświadczeniem peer-to-peer w czasie rzeczywistym.

. Join Us to Learn How to Succeed in Your Trading person_addRegister

Related Posts

Wojna na Bliskim Wschodzie i jej wpływ na rynki finansowe

Wojna na Bliskim Wschodzie i jej wpływ na rynki finansowe

. . Table of Contents1 Czy znasz skutki wojny na bliskim wschodzie?2 Przegląd różnych rynków na Bliskim Wschodzie2.1 Przegląd sytuacji finansowej na rynku giełdowym2.2 Przegląd sytuacji finansowej na rynku rynku ropy naftowej2.3 Przegląd stanu finansów w rynku walutowym2.4 Przegląd stanu finansowego w rynku złota2.5 Przegląd stanu finansów W rynku walut cyfrowych Czy znasz skutki wojny …

The End Time And The End Of Financial Markets!

The End Time And The End Of Financial Markets!

. Table of Contents1 Czas końca i koniec rynków finansowych!2 Przewidywanie czasu końca z perspektywy religijnej3 Armageddon a gospodarka4 Wojna na Bliskim Wschodzie a gospodarka5 Następujące scenariusze w wojnie i gospodarce5.1 Tutaj mamy do czynienia z kilkoma państwami w Czasie Końca:6 War Za dwóch powodów:7 Co się stanie dla gospodarczej przyszłości świata? Czas końca i …

Najwyższa i stabilna wartość złota w gospodarce światowej!

Najwyższa i stabilna wartość złota w gospodarce światowej!

ZłotoJako metal szlachetny na rynku i w gospodarce światowej . Wszyscy królowie, niezwykli ludzie, i businesspersons, uważa się, że zapisują swoje własności w postaci złota, a im więcej posiadasz złota, tym bardziej jesteś bogaty. Wraz z pojawieniem się papierowych pieniędzy, złoto zachowało swoje miejsce. Jednak wiele osób oszczędza swój majątek w postaci waluty; złoto ma …

Przegląd kryptowalut (Bitcoin) z perspektywy finansowej

Przegląd kryptowalut (Bitcoin) z perspektywy finansowej

. Krótka perspektywa kryptowalut . Akceptujemy wszystkie wiodące Kryptowaluty jako metodę płatności, a obecnie Bitcoin jest dostępny do wypłaty. Kliknij, aby odwiedzić wszystkie akceptowane Kryptowaluty. Dramatyczny wzrost Cryptocurrencies spowodował rozkwit ich rynku i zwiększenie ogólnej ilości. Te rodzaje pieniędzy mają charakter wirtualny i twierdzi się, że mają one oparcie w technologii. W rzeczywistości jednak ich …

Add your Comment

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Comments