CloseOption Knowledgebase

Krótka historia Bitcoina

Krótka historia Bitcoina

August 31, 2022

Koncepcja cyfrowej waluty nie jest nowością. W przeszłości podejmowano wiele prób stworzenia kryptowaluty. Największą bolączką większości z nich była kwestia podwójnego wydawania pieniędzy. Aby uniknąć kopiowania i skutecznie podrobić cyfrowe aktywo, musi być ono dostępne tylko raz. Nasze rozważania rozpoczniemy od krótkiego opisu trzech słów kluczowych. 

.

Blockchain to publiczna księga, która dokumentuje transakcje internetowe w formacie cyfrowym. Jest fundamentem kryptowalut takich jak bitcoin. 

.

Kryptowaluta to cyfrowy środek wymiany, który wykorzystuje techniki kryptograficzne do monitorowania tworzenia jednostek pieniężnych i zatwierdzania przepływu środków.

Wreszcie, bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą, która powstaje w wyniku operacji “wydobywania”. Dodatkowo jest to cyfrowy zasób stworzony i zarządzany przy użyciu kryptografii zamiast angażowania centralnych lub podstawowych władz. Ale gdzie to wszystko się zaczęło?  

.

Narodziny Bitcoina

Bitcoin został stworzony w 2008 roku przez anonimową osobę lub grupę osób zidentyfikowanych jako Satoshi Nakamoto. Najpierw zostaje przedstawiony jako whitepaper, a następnie, w 2009 roku, jest rozwijany jako oprogramowanie open-source. W tym samym roku po raz pierwszy program Bitcoin stał się publicznie dostępny, a mining – metoda tworzenia nowych Bitcoinów oraz rejestrowania i weryfikowania transakcji na Blockchainie – miał miejsce.

Pierwsza transakcja

W dniu 12 stycznia 2009 roku dokonano pierwszej transakcji Bitcoin, która miała na celu walidację sieci. Dziesięć bitcoinów zostało przekazanych pomiędzy Nakamoto a nieżyjącym już Halem Finneyem, który był pomocny we wczesnym rozwoju Blockchain, e, tworząc w 2004 roku system reusable proof-of-work (RPoW). New Liberty Standard ustawił pierwszą wymianę BTC w stosunku do dolara 5 października 2009 roku, a w rezultacie Bitcoin przyciągnął uwagę. 

.

Zakup pizzy

Po pierwszej testowej transakcji Bitcoina szybko nastąpiła transakcja w realnym świecie jedzenia. 22 maja 2010 roku programista Laszlo Hanyecz zaczął używać strony Bitcointalk.org, aby kupić dwie pizze za 10 000 bitcoinów. Jeremy Sturdivant, student, z zadowoleniem przyjął ofertę i wysłał Hanyeczowi swoje zamówienie na jedzenie Papa John’s. To jest fantastyczne! Ta płatność była przełomowym momentem dla Bitcoina, demonstrując, że BTC może być używany do zakupu dóbr świata rzeczywistego.

Czarne rynki, takie jak Silk Road, stały się pierwszymi dużymi użytkownikami BTC po wczesnych wymianach “proof-of-concept”. Silk Road akceptował bitcoiny jako płatność tylko przez pierwsze 30 miesięcy swojego życia, począwszy od lutego 2011 roku, i dokonał transakcji na 9,9 mln bitcoinów o wartości 214 mln dolarów. 

.

Blok Genesis

Pierwszy blok wydobywany w blockchainie, takim jak Bitcoin, jest określany jako Genesis Block. Zawiera on 50 BTC, których nie można wydać, i zapoczątkował rozwój dodatkowych bloków. Tworzenie nowych bloków trwa średnio około 10 minut. Z kolei dodanie kolejnego bloku do Blockchaina zajęło sześć dni. Istnieje kilka hipotez, dlaczego tak się stało. Jedną z najbardziej intrygujących jest twierdzenie, że Satoshi czekał sześć dni, aby naśladować Genesis z Biblii. 

.

2011 – Pojawiły się konkurencyjne kryptowaluty

Pierwsze konkurencyjne kryptowaluty pojawiły się wraz ze wzrostem popularności Bitcoina, a co za tym idzie, koncepcją zdecentralizowanej i kryptograficznej waluty. Są one często znane jako altcoiny i miały na celu rozwinięcie początkowej architektury Bitcoina poprzez zapewnienie szybszego procesu transakcji, anonimowości lub jakichkolwiek innych korzyści. Jako pierwsze pojawiły się Namecoin i Litecoin. Do tej pory w użyciu jest ponad 1000 kryptowalut, a nowe pojawiają się regularnie. 

.

Cena Bitcoina gwałtownie spadła w 2013 roku

Wkrótce po osiągnięciu po raz pierwszy 1000 dolarów, cena bitcoina nadal gwałtownie spadała. Wielu inwestorów straciło pieniądze w tym momencie, gdy akcje spadły do około 300 dolarów – potrzeba było około dwóch lat, aby ponownie uderzyły w 1000 dolarów.

Oszustwa i kradzieże w 2014 roku

Bitcoin okazał się atrakcyjnym i dochodowym celem dla hakerów, być może przewidywalnie dla waluty zbudowanej z myślą o tajemnicy i utracie kontroli. Mt.Gox, największa na świecie giełda Bitcoin, upadła w styczniu 2014 roku, a posiadacze 850 000 Bitcoinów nigdy już nie mieli do nich dostępu. Obecnie trwają dochodzenia mające na celu ustalenie, co się stało, więc niezależnie od tego, co się stało, ktokolwiek podstępnie uzyskał łup szacowany wówczas na 450 milionów dolarów. Te brakujące monety są warte 4,4 miliarda dolarów przy dzisiejszej wartości.

2017- gwałtowny wzrost

W czasie, gdy wartość Bitcoina utrzymywała się poniżej poprzednich maksimów, stały wzrost liczby stron, na których można było inwestować BTC, doprowadził do jego ciągłego sukcesu. W miarę jak więcej aplikacji było dostępnych, stało się jasne, że więcej kapitału napływa do ekosystemu Bitcoin i kryptowalut. W tym czasie całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich monet kryptowalutowych wzrosła z 11 miliardów dolarów do ponad 300 miliardów dolarów. W rezultacie banki takie jak Barclays, Citi, Deutsche Bank i BNP Paribas oświadczyły, że szukają sposobów na zajęcie się Bitcoinem. Tymczasem technologia blockchain, która leży u podstaw Bitcoina, zapoczątkowała ruch w branży fintech (i nie tylko), który dopiero się rozpoczął.

.

Przyszłość Bitcoina

W większości transakcji trzecią stroną jest zwykle bank, a Bitcoin zasadniczo eliminuje trzecią stronę. Czy to możliwe, że banki staną się zbędne w wyniku tego? Ponieważ banki są tak krytyczne w dzisiejszym świecie, to nie. Prawdopodobnie odpowiedzą na rewolucję Bitcoina, a nawet pomogą w jej regulacji. Zmienność kryptowaluty okazała się wyzwaniem, z którym należy się zmierzyć.

Co więcej, istnienie waluty jest zależne od Internetu, który okazał się być podatny na ataki hakerów. Stąd istnieje szansa, że haker może najechać na Twój symulowany skarb i się z nim rozprawić. Ważne jest to, że handlowcy są pewni wzrostu Bitcoina, sugerując, że naprawa wielu problemów kryptowaluty jest tylko kwestią czasu.

Join Us to Learn How to Succeed in Your Trading person_addRegister

Related Posts

A Brief History and Success Points in the American Market

A Brief History and Success Points in the American Market

A Brief History of Cryptocurrencies and Success Points in the American Market Cryptocurrencies, the innovative digital assets safeguarded by cryptography, have experienced remarkable growth and made substantial impacts on the American financial markets. In this article, we explore the pivotal milestones and achievements in the development of cryptocurrencies: Birth of Bitcoin (2009): The enigmatic Satoshi …

Une revue de la monnaie numérique comme le bitcoin basée sur la technologie blockchain

Une revue de la monnaie numérique comme le bitcoin basée sur la technologie blockchain

Table of Contents1 Introduction générale de Bitcoin dans la technologie Blockchain2 3 Comment fonctionne le Bitcoin dans la technologie Blockchain?4 Comment se fera le transfert d’argent en Bitcoin dans la technologie Blockchain ? Introduction générale de Bitcoin dans la technologie Blockchain Dans le monde numérique, nous sommes confrontés aux dernières inventions rapidement car, dans le …

Una revisión de la moneda digital como Bitcoin basada en la tecnología Blockchain

Una revisión de la moneda digital como Bitcoin basada en la tecnología Blockchain

Table of Contents1 Introducción general de Bitcoin en la tecnología Blockchain2 3 ¿Cómo funciona Bitcoin en la tecnología Blockchain?4 Cómo será la transferencia de dinero en Bitcoin en la tecnología Blockchain? Introducción general de Bitcoin en la tecnología Blockchain En el mundo digital, nos enfrentamos a los últimos inventos con prontitud porque, en el mundo …

Uma Revisão da Moeda Digital como Bitcoin Baseada na Tecnologia Blockchain

Uma Revisão da Moeda Digital como Bitcoin Baseada na Tecnologia Blockchain

Table of Contents1 A Introdução Geral da Bitcoin na Tecnologia de Blockchain2 3 >forte>Como funciona o Bitcoin na Tecnologia Blockchain?4 >forte>Como irá a transferência de dinheiro em Bitcoin in Blockchain Technology ? A Introdução Geral da Bitcoin na Tecnologia de Blockchain No mundo digital, enfrentamos rapidamente as últimas invenções porque, no mundo digital, a Ideação …

Add your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Comments