CloseOption Knowledgebase

Czym jest zdecentralizowana giełda?

Czym jest zdecentralizowana giełda?

August 23, 2022

Co to jest zdecentralizowana giełda?  

.

Wymiana zdecentralizowana (DEX) to platforma na rynku kryptowalut, która umożliwia traderom bezpieczne przeprowadzanie transakcji bez pośrednika. Transakcje przeprowadzane są w sieci peer-to-peer, dzięki czemu w proces handlu zaangażowani są tylko nadawca i odbiorca. To oznacza, że nadawca nie musi przenosić swoich aktywów ze swojego portfela do portfela giełdowego, aby dokonać przelewu. Poprzez ten bezpośredni transfer, ryzyko manipulacji ceną lub wash trading (tj. sytuacja, w której przedsiębiorca jednocześnie sprzedaje i kupuje aktywa, aby manipulować ich podażą i popytem) jest wyeliminowane. Jednak DEX nadal ma pewne cechy scentralizowane. Na przykład, przedsiębiorcy nadal muszą składać swoje zamówienia na platformie, która jest kontrolowana przez centralny organ, który może zamrozić fundusze klientów. W tym artykule omówimy funkcje DEX-ów i porównamy DEX-y i CEX-y.

Jak Wymiana zdecentralizowana działa?

Liczba zdecentralizowanych giełd zwiększa się dzięki ich rosnącej popularności; CoinMarketCap wymienia 78 DEX-ów, z UniSwap i PancakeSwap posiadającymi największy wolumen i udział w rynku. Pierwsza generacja DEX-ów działała jak scentralizowane giełdy (CEX). Wykorzystywały księgi zamówień, które zawierały wszystkie otwarte zlecenia kupna i sprzedaży. Rozkład zleceń określał głębokość rynku i cenę danego aktywa. Ale ostatnie DEX-y uzyskały specjalistyczne instrumenty finansowe i modele handlowe. Na przykład, UniSwap (wersja 3) wykorzystuje Automated Liquidity Protocol (ALP) model, który pozwala użytkownikom stać się dostawcami płynności. Innymi słowy, różni przedsiębiorcy łączą swoje pieniądze, aby stworzyć fundusz potrzebny do realizacji zleceń określonego aktywa.

Różnorodność DEX-ów może powodować poślizg cenowy, który zdarza się zwłaszcza w przypadku dużych zleceń i skutkuje płaceniem za zakup danego aktywa więcej niż wcześniej oczekiwano. Jeśli poślizg jest wyeliminowany, przedsiębiorca może kupić składnik aktywów po najlepszej możliwej cenie, wykorzystując swój dostępny kapitał. Agregatory DEX są opracowywane w celu rozwiązania tego problemu. Na przykład, 1inch Exchange agreguje płynność w różnych DEX-ach, lub DeversiFi agreguje płynność zarówno z DEX-ów jak i CEX-ów, co z kolei przyspieszy wymagany czas realizacji zlecenia.

.

DEX vs CEX.

Opłaty transakcyjne w Wymianie zdecentralizowanej

Jedną z pierwszych rzeczy, która przyciąga uwagę traderów jest opłata transakcyjna. CEX-y pobierają procent od każdej transakcji przeprowadzonej na ich platformach oprócz opłaty transakcyjnej sieci blockchain. Binance CEX, na przykład, pobiera 0,5% opłaty za natychmiastowe kupno/sprzedaż za jednego Bitcoina, co przy jego obecnej cenie rynkowej (30.000$ w dniu 21/07/2021) kosztowałoby tradera 150 dolarów. DEXy natomiast pobierają jedynie opłatę za gaz (0,05 do 1$) za potwierdzenie każdej transakcji w sieci blockchain.

Weryfikacja konta w decentralnej giełdzie

CEX-y wymagają od użytkowników weryfikacji ich tożsamości i ograniczają kwotę wypłaty dla kont, które nie zostały zweryfikowane. Ta polityka jest określana jako Know Your Customer (KYC). Taka polityka może ulec zmianie z dnia na dzień; CEX może ogłosić, że nie będzie już świadczył usług dla użytkowników z danego kraju lub że aktywa zostaną usunięte z listy aktywów giełdy i nie będą już wspierane. 

.

Problemy techniczne w Decentralized Exchange

Stosują również politykę logowania, która zezwala na logowanie użytkowników tylko z ograniczonego zakresu IP, tworząc przeszkodę dla użytkowników, którzy nie mają dostępu do statycznego adresu IP. CEX-y uzyskują takie polityki, aby zapobiec praniu pieniędzy. Wręcz przeciwnie, DEX-y są bardziej anonimowe, a użytkownicy mogą rozpocząć handel w zasadzie po zalogowaniu się na swoje konta. Rola centralnego organu jest również zminimalizowana i nie ma trzeciej strony zaangażowanej w transakcje, a proces handlowy byłby całkiem autonomiczny. 

.

Bezpieczeństwo i ochrona w Decentralized Exchange

Obecność trzeciej strony z centralnym serwerem autorytatywnym zwiększa również ryzyko bezpieczeństwa aktywów traderów. To znaczy, atak hakerski na serwer CEX może spowodować ogromne straty w kapitale użytkowników. W przeciwieństwie do tego, na platformach DEX, ponieważ transakcje bezpośrednio rezydują w sieci blockchain i nie ma średnich centralnych serwerów, ryzyko ataku hakera jest prawie wyeliminowane. Ponadto awarie serwerów lub częste aktualizacje, które są znanymi problemami dla użytkowników CEX i mogą kosztować ich duże możliwości finansowe, nie będą problemem dla użytkowników DEX.

Wygoda w Wymianie zdecentralizowanej

Interfejs użytkownika (UI) jest czynnikiem, który stawia DEX-y w gorszej sytuacji niż CEX-y. CEX-y korzystają z przyjaznego interfejsu, który upraszcza proces handlowy dla użytkowników, pomagając początkującym odnaleźć się na platformie. Istnieją również różne wbudowane komponenty, które ułatwiają składanie zamówień w CEX-ach. Funkcje te pozwalają użytkownikom ustawić limity sprzedaży/kupna, Stop Loss (SL), Take Profit (TP), alarmy, itp. Ponadto, popularne CEX-y mają zespół wsparcia 24/7, który prowadzi swoich użytkowników, jeśli coś jest nie tak z ich kontami. W przeciwieństwie do nich, DEX nie są ozdobione graficznymi projektami, a UI może być mylące dla początkujących. Funkcje dostępne w CEX mogą nie być dostępne w DEX. W rezultacie, praca z takim UI może być wymagająca. Oczywiście, jest to spowodowane względną nowością DEXów, a przyszłe ulepszenia z pewnością poprawią doświadczenie handlowe na tych platformach.

Wniosek 

 Zdecentralizowane giełdy mają przed sobą świetlaną przyszłość, ponieważ ich wady (takie jak niższa płynność i wolniejszy czas realizacji w porównaniu do giełd scentralizowanych) są nadrabiane przez nowe protokoły i modele handlowe. Powinieneś zobaczyć, który z nich bardziej Ci odpowiada. Jeśli jesteś nowy na rynku kryptowalut i chcesz postawić stopę na solidnym gruncie, lepiej zacznij od scentralizowanych giełd i przetestuj rynek. Następnie, w miarę poszerzania swojej wiedzy i doświadczenia, możesz przejść do giełd zdecentralizowanych. Niemniej jednak, jeśli CEX wyboru nie wykazuje pożądanego składnika aktywów lub ma ścisłą politykę członkostwa z regionu, można bezpośrednio przejść DEXs. A w przypadku, gdy jesteś już zaznajomiony z rynkiem i masz pewne doświadczenie handlowe, możesz pominąć prowizje stron trzecich i cieszyć się doświadczeniem peer-to-peer w czasie rzeczywistym.

.

Join Us to Learn How to Succeed in Your Trading person_addRegister

Related Posts

A Brief History and Success Points in the American Market

A Brief History and Success Points in the American Market

A Brief History of Cryptocurrencies and Success Points in the American Market Cryptocurrencies, the innovative digital assets safeguarded by cryptography, have experienced remarkable growth and made substantial impacts on the American financial markets. In this article, we explore the pivotal milestones and achievements in the development of cryptocurrencies: Birth of Bitcoin (2009): The enigmatic Satoshi …

Une revue de la monnaie numérique comme le bitcoin basée sur la technologie blockchain

Une revue de la monnaie numérique comme le bitcoin basée sur la technologie blockchain

Table of Contents1 Introduction générale de Bitcoin dans la technologie Blockchain2 3 Comment fonctionne le Bitcoin dans la technologie Blockchain?4 Comment se fera le transfert d’argent en Bitcoin dans la technologie Blockchain ? Introduction générale de Bitcoin dans la technologie Blockchain Dans le monde numérique, nous sommes confrontés aux dernières inventions rapidement car, dans le …

Una revisión de la moneda digital como Bitcoin basada en la tecnología Blockchain

Una revisión de la moneda digital como Bitcoin basada en la tecnología Blockchain

Table of Contents1 Introducción general de Bitcoin en la tecnología Blockchain2 3 ¿Cómo funciona Bitcoin en la tecnología Blockchain?4 Cómo será la transferencia de dinero en Bitcoin en la tecnología Blockchain? Introducción general de Bitcoin en la tecnología Blockchain En el mundo digital, nos enfrentamos a los últimos inventos con prontitud porque, en el mundo …

Uma Revisão da Moeda Digital como Bitcoin Baseada na Tecnologia Blockchain

Uma Revisão da Moeda Digital como Bitcoin Baseada na Tecnologia Blockchain

Table of Contents1 A Introdução Geral da Bitcoin na Tecnologia de Blockchain2 3 >forte>Como funciona o Bitcoin na Tecnologia Blockchain?4 >forte>Como irá a transferência de dinheiro em Bitcoin in Blockchain Technology ? A Introdução Geral da Bitcoin na Tecnologia de Blockchain No mundo digital, enfrentamos rapidamente as últimas invenções porque, no mundo digital, a Ideação …

Add your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Comments